top of page

O PRETEKLIH PROJEKTIH

Projekti preteklih let, ki so zaznamovali organizacijsko ekipo, Društvo študentov mikrobiologije Slovenije in študij mikrobiologije na sploh.

Mikrobiološka poletna šola 2013 - ELEKTRONSKA MIKROSKOPIJA

Mikrobiološka poletna šola 2014 - ANTIBIOTIKI
Mikrobiološka družina

S prvo poletno šolo - šolo elektronske mikroskopije, smo želeli študente dodatno izobraziti na področju elektronske mikroskopije in pripomoči k prepoznavnosti tako študijskega programa kot tudi samega Društva študentov mikrobiologije Slovenije.

Projekt je potekal na Oddelku za biologijo Biotehniške fakultete od 25. do 26. septembra 2013 in je potekla v istem letu kot je študij mikrobiologije praznoval svojo 20. obletnico obstoja.

Poletne šole se je udeležilo 25 študentov različnih študijskih smeri (Mikrobiologija, Biologi

ja, Biotehnologija in Živilska tehnologija), največ je bilo študentov mikrobiologije. Pri strokovni izvedbi so nam pomagali  prof. dr. Rok Kostanjšek, prof. dr. Jasna Štrus, dr. Magda Tušek Žnidarič, dr. Kazimir Drašlar in dr. Mateja Poljšak Prijatelj. Navedeni so v dveh dneh predstavili teoretične osnove transmisijske in vrstične elektronske mikroskopije ter prikazali praktično uporabo teh tehnik, s katerimi so se udeleženci srečali tudi na praktičnih vajah. Projekt predstavlja začetek mikrobiološke šole, za katero upamo, da bo postala tradicionalen projekt, ki bo skrbel za prepoznavnost mikrobiologije tako med znanstveniki, kot med poljudnim občinstvom. 

 

Organizatorji

(foto - Urša Brenčič)

Mikrobiološka poletna šola na temo antibiotikov je združila mnenja in znanja študentov medicine, farmacije, biotehnologije, pa tudi vodilnih tehnologov in strokovnjakov različnih strok. Udeležilo se je je več kot 100 bodočih znanstvenikov, profesorjev ter različnih inštitutov in tehnoloških podjetij.

Na tridnevnem dogodku smo obravnavali zgodovinski pregled razvoja antibiotikov, izvor antibiotikov in njihov pomen v naravnem okolju in prenose laboratorijskih sistemov na industrijski nivo proizvodnje. Govorili smo tako o mehanizmih kot tudi o problemu razvoja mikrobne odpornosti proti protimikrobnim učinkovinam ter o alternativah zdravljenju, ki bodo v prihodnje postale še bolj aktualne. Predvsem pa smo s projektom želeli poudariti pomen pravilne in preudarne uporabe protimikrobnih sredstev.

 

S skupnimi močmi smo organizatorji in udeleženci naredili korak k povezovanju oseb, ki bodo antibiotike predpisovale, z osebami, ki bodo antibiotike razvijale in proizvajale. Za sodelovanje in udeležbo se tako zahvaljujemo vsem udeležencem projekta in predavateljem, ki so nam svoje znanje predali ter tudi vsem, ki so nam pri izpeljavi projekta pomagali in nam izkazali izjemno podporo.

 

Organizatorji

(foto - Nina Rojc)

Prvič v zgodovini študija mikrobiologije smo se zbrali vsi trenutno študirajoči mikrobiologi, profesorji in asistenti našega študija. 

Na dogodku sta nas lepo sprejela vodja kolegija študija mikrobiologije, prof. dr. Romana Marinšek Logar in prodekan za znanstvenoraziskovalno delo, prof. dr. Miha Humar.

Tekom večera sta se nam predstavila dva študenta mikrobiologije Karmen Racer in Žiga Pandur, nadaljevali smo s tematiko zaposlovanja mikrobiologov, z doktorsko študentko Tino Lebar s Kemijskega inštituta in dr. Tadeja Čepeljnikom, iz Leka. Ker pa mikrobiologi ne moramo izpeljati druženja, brez da bi poklepetali tudi o trenutno najbolj aktualnih temah v mikrobiologiji, smo povabili profesorici dr. Tatjano Avšič Županc in dr. Ines Mandič Mulec, da sta nam predstavili najnovejše ugotovitve na področju perečih tem virusa ebole in bakterijske komunikacije.

 

Na koncu smo pozirali tudi za prvo fotografijo mikrobiološke družine. Ko jo pogledamo lahko samo parafraziramo besede asitentke, dr. Polone Zalar, ki je stavek, vesela sem da sem mikrobiologinja dopolnila takole:

''… ker so mikrobiologi najbolj luštni. ''

:) 

 

Organizatorji

(foto - Jure Horvat)

bottom of page